Podlahářské práce

Podlaha je část Vašeho domova nebo kanceláře, kterou vnímáte jen minimálně. To je dáno už faktem, že se nachází tak nějak „dole“, pod nohama. Ovšem nevnímáte ji jen v případě, že je s ní vše v pořádku. Je kvalitně položena, ale také kvalitně udržována. Pokud tomu tak není, velmi rychle si všech nedostatků všimnete. Tzv. na vlastní nohy.

 • Vinylové podlahy

 • Pokládka koberců

 • PVC

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy jsou syntetické jednovrstvé i vícevrstvé krytiny, z měkčeného nebo tvrzeného PVC. Díky svému složení přinášejí kombinaci toho nejlepšího z přírodních i syntetických materiálů.

Důvody proč si vybrat vinylové podlahy:

 • příznivá cena
 • krásný design
 • výborná odolnost
 • možnost pokládky na podlahové topení
 • skvělá akustická izolace
 • jednoduchá údržba
 • Vinylové podlahy dělíme do několika skupin
  – vinylové dílce – celoplošně lepené
  – zámkové vinylové dílce
  – vinylové role

Oblast použití:

Vinylové dílce se nejčastěji pokládají v běžných domácnostech jako jsou obývací pokoje, dětské pokoje či kuchyň. Jsou vhodné i do vlhkých prostor na záchod nebo do koupelen. Kromě domácnosti se tento typ podlahy využívá i v komerčních objektech: kanceláře, nákupní centra, obchody. Vinylové role najdou své využití ve více namáhaných objektech. Jedná se o různé výrobní haly, průmyslové objekty, sportovní centra a nemocniční zařízení.

Koberce

Výběr a použití koberce dělíme v závislosti na charakteru místnosti. Koberce lze použít nejen do rodinných, ale také komerčních objektů, z čehož plynou tři základní oblasti použití:

Bytové koberce

Nejrozšířenější skupina koberců. Typickým příkladem jsou rodinné domy, byty, chaty, chalupy a podobné nemovitosti. V tomto případě je velký důraz kladen na estetiku, barevné podání, odpovídající vlastnosti a příznivou cenu.

Kancelářské koberce

Koberce s vyšší frekvencí použití. Před finálním vzhledem dáváme přednost snadné údržbě, odolnosti a dostatečné pevnosti. Výrobní materiál je zvolen tak aby odolával kolečkům kancelářských židlí, ručních kontejnerů a pohybu více lidí.

Zátěžové koberce

Koberce s největší třídou zátěže. Setkáváme se s nimi ve školství, hotelech a podobných provozech. Spolehnout se můžete na dlouhou životnost.

PVC

Syntetická podlahová krytina, často nesprávně označovaná jako „lino“ vyrobená na bázi ropy (PVC=polyvinylchlorid). Jedná se o poddajný, hygienicky nezávadný materiál, s možností barvení a poměrně jednoduchou výrobní technologií, rychlejší a tudíž i levnější než je výroba linolea. Za svoji půlstoletou existenci prodělaly značný skok vpřed, takže v současné době najdeme na trhu širokou škálu druhů této krytiny, od cenově dostupných alternativ určených pro běžné použití v domácnostech až po speciální krytiny například s protiskluznou úpravou.

Vzhledovou část tvoří u heterogenních PVC většinou potištěná vrstva nebo fototapeta. Díky této vrstvě máme na výběr širokou škálu imitací různých přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen, dlažba, kovy, výrazných barevných designů. Povrch je navíc opatřen autentickým gravírem. Tloušťka nášlapné vrstvy rozhoduje o vhodnosti použití podlahoviny a její odolnosti proti oděru, (viz. třídy namáhání). Heterogenní PVC bývá zpravidla několikanásobně tužší a tvrdší než homogenní a tedy lépe odolává případnému poškrábání. U převážné většiny povrchů s výjimkou speciálních krytin pro zvláštní určení je nutné před uvedením do provozu podlahu důkladně vyčistit, zbavit zbytků lepidel a nanést ochranné vrstvy, které chrání krytinu proti vzniku provozního poškození, např. vrypům, nadměrnému znečišťování, a usnadňují údržbu, neboť se nečistoty nedostávají do pórů podlahoviny.